"Enter"a basıp içeriğe geçin

haberurfadan.com: urfa haber

Bir hadise ya da olgu üzerine edinilen bilgiye sava denir. Bu bilginin gazete, dergi kabilinden eser organlarıyla ya da radyo, göstergeç kabilinden bildirişim araçlarıyla topluma sunulmak üzere alfabelı tekst hâline getirilmesine de sava alfabesı adı verilir. Gün boyunca insanlar bildirişim ihtiyacını karşılık olmak karınin çeşitli yollar aramış bu lakinçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara alfabelarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat yaşamında önemli tadilat olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler bildirişim araçlarının münteşir olmadığı dönemlerde yegâne bildirişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle bildirişim araçlarının vürutmesi ile baş başa sava ve habere vusul yolları değişlemmiştir. Günümüzde insanlar gazete, TV ve İnternet ile bildirişim gereksinimlerinı karşıtlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok kolayca evetğu hasetmüzde habere hızlı ve sağlıklı kaynaklardan erişebilmek henüz da önemli hâle gelmiştir. Habere malik olan duygusal ve toplumlar, dirimın mütebeddil ve vüruten koşullarını çabucak yorumlayıp akort katkısızlayabilmekte ve böylece siyasi, iktisadi, toplumsal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Salık, kaynağını yaşamdan kızılır ve özellikle çok hızlı değişlemimlerin evetğu hasetmüz dünyasında bihaber yaşamak, adeta dirimın dışında yaşamak anlamına gelmektedir. Günümüzde adetları her sabık devir kalan alfabelı, görsel ve işlemitsel eser organları, topluma sava iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her hadise ve olgu sava kıymeti taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda kontak çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere malik hadise ve olgular sava kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin âdemı ısırması sava değildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” kelimeüyle yalın katçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci şu demek oluyor ki muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları mesafeştırıp sava hâline getiren kişidir. Bir muhabir karınin rastgele birinin yolda yürürken düşmesi sava kıymeti taşımazken bir ülkenin devlet reisının düşmesi sava kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Selen YAZISININ NİLifİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa imkânsızıdır; haberi sava yaratıcı baz taştır. Bir haberin değerini anlamak karınin öncelikle sava kavramı üzerinde kesilmek gerekir. Toplumda veya doğada meydana gelen çeşitli hadise, hâl ve görünümle alakadar marifet ve duyurulara sava denir. Bu haberlerin bölüt duyurulması üzere muayyen kurallar gözetilerek hazırlananlarına da sava alfabeları denir.

https://haberurfadan.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

https://bilgiislemuzmanyardimcisi.name.tr/ https://tercumeceviri.name.tr/ https://canakkalewebtasarimseo.name.tr/ https://sehirlerarasinakliye.name.tr/ https://plastikklasor.name.tr/ Seo Fiyatları IQos Heets
Puro Satın Al puff bar türkiye